Google Earth Foto Ekleme

Forum Başlıkları: 

Google Earth artık günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir program haline geldi. Google Earth ile hepimiz köyümüze, evimize, çevremize en az bir kere bakmışızdır. Google Earth programında çevrede gezerken o bölgede çekilmiş fotoğraflar dikkatinizi çekmiştir elbette. Peki bu fotoğraflar nasıl programa yükleniyor? Yüklendikten ne kadar sonra yayınlanıyor? Fotoğrafların onaylanması için fotoğrafların özellikleri nasıl olmalı? Bu yazımda sizlere bundan bahsetmeye çalışacağım.

1. Panoramio.com sitesiyle Google Earth'e Fotoğraf Yükleme

Öncelikle Panoramio.com adresine giderek Google hesabınız ile oturum açıyorsunuz. Aşağıdaki gibi panoramio.com hesabınız açılacak fotoğraf ekle düğmesine tıklayın:
Panoramio

Açılan sayfada Fotoğraflarınızı Yükleyin düğmesine tıklayın ve fotoğraflarınızı ister teker teker, isterseniz de topluca yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi öncelikle olarak fotoğraflarınıza Google Earth'te görüneceği başlığı yazmalısınız. Fotoğrafınızı çekerken Konum Etiketi (GeoTag) açık çektiyseniz fotoğrafınızı hiç düzenlemeden yükleyebilirsiniz. Fakat fotoğrafınızda konum bilgisi yoksa 3 numara ile gösterilen yere tıklayarak fotoğrafınızı konumlandırabilirsiniz. Eğer yüklemek istediğiniz fotoğraf bir iç çekim ise (indoor) konumlandırma sayfasında "This photo taken indoors" (Bu fotoğraf kapalı yerde - iç mekanda çekilmiştir) kutucuğunu işaretleyiniz.

Panoramio
Panoramio

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra Bitirdim düğmesine tıklayarak fotoğraflarımızı yüklemiş oluyoruz. Fotoğraf konumlandırmak için GeoSetter programını kullanabilirsiniz.

GeoSetter programının tanıtımı için BURAYA TIKLAYIN.

2. Google Earth'e yüklenen fotoğraflar ne zaman yayınlanır?

Fotoğraflarınızın onaylanması yaklaşık bir-iki gün sürmektedir. Ancak nedendir bilinmez. Fotoğraflarınız onaylandıktan sonra Google Earth programında görüntülenmesi birkaç ayı bulabiliyor. Benim 8 ay önce yüklediğim fotoğraflar henüz yeni yayınlanmışken, daha önce 1 ay içerisinde yayınlanan fotoğraflarım da olmuştu.

3. Google Earth'te hangi fotoğraflar onaylanıyor?

Fotoğraflarınızın onaylanması için uzak bir arazi çekimi olması önemli. Örneğin çektiğiniz bir çiçeğin fotoğrafı onaylanmayacaktır. Ya da köyünüzdeki bir koyunun fotoğrafı Google Earth için uygun bir fotoğraf değildir. Koyun sürüsünü uzaktan çekmeniz ise tam da Google Earth'ün arayıp da bulamadığı bir fotoğraf olacaktır. Bunun dışında cinsel içerikli, ayrımcı, ırkçı, yabancı düşmanı, şiddet içeren, bilinçli olarak farklı yerde konumlanmış fotoğraflar ya da başlıkta ya da içerikte "reklam kokan hareketler" onaylanmayacaktır.

Google Earth resim ekleme nasıl oluyor merak ediyordum. Faydalı paylaşım. Teşekkürler.

Fotoğraflarım en kısa zamanda yüklenir umarım.

Maalesef Panoramio kapanıyor. 2015 Mayısından sonra eklenen her fotoğraf yalnızca Google Maps'te aşağıda açılan pencerede görünüyor. Google Earth'te artık fotoğrafları göremiyoruz.