GeoSetter indir - Google Earth fotoğraf ekleme

Forum Başlıkları: 

Şimdi size konumlu çektiğiniz fotoğrafları Google Earth üzerinde gösteren programı tanıtacağım. OruxMaps programı ile yer bilgisini içeren fotoğraflarınızı hiç uğraşmadan bu program aracılığıyla Google Earth'e atabilirsiniz.

Geosetter

GeoSetter programını açıyoruz ve koordinatlı fotoğraflarımızın olduğu dizine gidiyoruz. Burada Google Earth'e atacağımız fotoğrafları teker teker seçerek üst menüden Images => Export to Google Earth düğmesine tıklıyoruz.

Geosetter

Burada Image Settings (Resim Ayarları) altında Thumbnail Size (Küçük resim boyutu) ayarını 800 ya da 1024 yapın. Bu ayar, fotoğrafa tıkladığınızda açılacak olan penceredeki resmin genişliğini ifade ediyor. Thumbnail Quality ise 100 olabilir.
Link to Original (Özgününe Bağlan) kısmında ise fotoğrafa doğrudan bağlantı (link) verebilirsiniz.

Thumbnail Captions (Küçük resim başlığı) kısmında Name (Ad) seçerseniz, fotoğrafların dosya adlarını; Taken Date (Çekilme Tarihi) seçerseniz, 20160225 gibi tarih adı; Number (Sayı) seçerseniz ise kaç adet fotoğraf eklediyseniz 1'den itibaren sıralayarak isim verir.

Marker Settings (İmleç Ayarları) bölümünde benim size tavsiyem Mini Image(Küçük resim) kutusunu seçin. Her fotoğrafın ufak birer kopyası oluşur ve Google Earth üzerinde fotoğrafın ufak hali görünür. Info Fields (Bilgi Alanı) bölümünde ise fotoğrafa tıklandığında altında gösterilecek bilgilerden istediğinizi seçebilirsiniz. Google Earth dosyası .kmz olarak kaydedilecektir.
NOT:Fotoğraf sayısı ve Küçük resim boyutu ne kadar yüksek olursa kmz dosyasının boyutu da o kadar yüksek olacaktır.


Fotoğrafların Konumları Yoksa Nasıl Atarım?

Fotoğraflarınızın bulunduğu dizine gittikten sonra fotoğrafınızı seçin. Üst menüden Images => Edit Data düğmesine tıklayın ya da CTRL + E kısayolunu kullanın. Buradan Location (Konum) sekmesine gelin. Latitude - Longitude (Enlem - Boylam) bilgilerini elle girebilir ya da ekranın sağında açılan Harita üzerine tıklayarak konumu ayarlayabilirsiniz. Yükseklik verisini biliyorsanız elle girebilir ya da Get from Web (Web'den al) düğmesine tıklayarak konumu küresel yükseklik verisinden alabilirsiniz (10 metre hatalı olabilir).
Geosetter


GeoSetter indir

Kurulum Dosyası
ZIP Dosyası

Konumsuz fotoğraflarınızı GeoSetter ile konumlandırdıktan sonra Panoramio.com adresine Google Hesabınız ile giriş yaparak fotoğraflarınızı herkesin kullanımına sunabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeden e-posta gönderebilirsiniz.