OruxMaps Uydu Haritası Yükleme

Forum Başlıkları: 

Biz mühendisler işimiz gereği sık sık araziye çıkarız. Şimdi size arazide çok işinize yarayacak olan OruxMaps programını anlatacağım. Bu program sahadaki işinizi oldukça kolaylaştıracak ve sizin araziyi daha iyi yorumlamanıza çok büyük katkı sağlayacaktır. OruxMaps kullanımı zor olmayan ve her mühendisin tabletinde ya da cep telefonunda kurulu olması gereken bir program.OruxMaps İndir

Programı Google Play Store'dan indirmek için BURAYA TIKLAYIN

OruxMaps
Google Play'den Oruxmaps Türkçe dilinde indirilebilir. Programı indirdiğinizde ekranda harita altlığı olarak OpenStreetMap'i göreceksiniz. Google Haritalar, Uydu, Hibrit ve Arazi (Maps, Satellite, Hybrid ve Terrain) çevrimiçi haritaları, ESRI'nin çevrimiçi haritaları ve Yandex'in çevrimiçi haritalarını nasıl ekleneceğini aşağıda anlatacağım.
OruxMaps GPS'iniz ile yapabileceğiniz her şeyi mümkün kılan muhteşem bir yazılımdır. Yol kaydı başlatabilirsiniz. Yol kaydının istatistiklerini (en fazla yükselme, en fazla rakım, saatlik ortalama hız, en yüksek saatlik hız vs.) görebilirsiniz. Hatta yol kaydınızı .kmz olarak kaydederek Google Earth programında açabilir, zamana göre yol kaydınızı izleyebilirsiniz. Arazide gezerken ara noktalar (waypoint) oluşturabilir, nokta fotoğrafı (geotagged photo) çekebilirsiniz. Rota oluşturabilir, yeni rotalar arayabilirsiniz. Şimdi gelelim en güzel kısma.

OruxMaps Uydu Haritası Ekleme - Google Maps vd.

OruxMaps ile çevrimiçi (online) haritaları altlık (Basemap) olarak açabilir, isterseniz Web Harita Hizmeti (WMS) sunucularından sayısal veriler açabilirsiniz.
Bunun için telefonunuzun oruxmaps/mapfiles/ dizinindeki onlinemapsources.xml dosyasını silin ve aşağıdaki onlinemapsources.xml dosyasına sağ tıklayarak bu dizine farklı kaydedin.


Şimdi çevrimiçi haritalara tıkladığınızda aşağıdaki gibi Google, Nokia Ovi, Yandex, ESRI gibi haritalara da ulaşabileceksiniz.
OruxMaps Online Haritalar
İyi, hoş da arazide interneti nereden bulacağız diye düşüneceksiniz. Sıra geldi diğer bir bomba özelliğe.

OruxMaps Çevrimdışı Harita (Offline Maps) Oluşturma

Araziye çıkmadan önce OruxMaps'te çevrimiçi bir harita altlığından görüntüleri indirerek sahada internete gerek duymadan da haritaları hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
Bunun için öncelikle almak istediğimiz kadar geniş bir alana ekranı genişletiyoruz (zoom out). Sonra Harita Oluştur düğmesine tıklayarak köşe noktalarını seçiyoruz ve onaylıyoruz:
OruxMaps Offline Harita Oluştur
Altta çıkan ekranda ise yakınlaşma düzeylerinden (zoom level) hepsini seçiyoruz. Offline Haritamıza bir isim veriyoruz ve İndir'e basıyoruz.
OruxMaps Offline Harita Oluştur-2
Bunu yapmak için YouTube'da güzel bir video gördüm. İzleyebilirsiniz.


OruxMaps ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden e-posta yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Oruxmaps için verdiğiniz bilgilere çok teşekkürler.

onlinemapsources.xml olarak verdiğiniz dosyayı ilgili yere kopyaladım fakat bir değişiklik olmadı.

Bendeki Oruxmaps'in İngilizce versiyonu. İhtimal vermiyorum ama hatanın kaynağı bu olabilir mi?

Çok teşekkürler


Sürümün İngilizce ya da Türkçe olması ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Şöyle bir sıkıntı olmuş olabilir. Eski dosya adı ile bu indirdiğiniz dosya adı aynı. Üzerine yazmalısınız. Eski dosya aynen kalmış yeni dosya sonuna (1) eki alarak yazılmış olabilir. Buna dikkat edin. Hata alacağınızı sanmıyorum. Olmazsa mail atın, bire bir yardımcı olmaya çalışayım.

netcad de 5.1 de çalışırken arazide mevcut durumu oruxmaps haritayı altlık olarak kullanmak istiyorum.Yardım lütfen